Cztery rodzaje kotłów

Artykuł / Ogrzewanie do domu

Jeśli stoimy u progu decyzji dotyczącej montażu instalacji grzewczej w naszym domu, to warto zapoznać się z podstawową wiedzą na temat kotłów.
Wyróżniamy cztery podstawowe typy tych urządzeń. Każdy rodzaj jest przeznaczony do określonego rodzaju paliwa. Pierwszy z nich to kotły na paliwa stałe, do których zaliczamy węgiel, koks, brykiet czy drewno. Drewno i węgiel są stosunkowo tanimi źródłami ciepła, dlatego tego rodzaju kotły cieszą się stosunkowo wysoką popularnością. Dzielą się przy tym na kotły żeliwne lub stalowe. Natomiast kotły gazowe zyskują na popularności w ostatnim czasie, zwłaszcza w domach jednorodzinnych. Istotnymi zaletami tych urządzeń jest pełna automatyka spalania oraz prostota korzystania z niej i czystość, ponieważ spalanie gazu nie wydziela zanieczyszczeń w postaci dymu.
Kotły na paliwa ciekłe charakteryzują się koniecznością posiadania zbiornika na olej opałowy. Są one mniej popularne niż kotły gazowe, ale z kolei bardziej popularne niż kotły na paliwo stałe. W sprzedaży oferowane są jeszcze kotły wielopaliwowe, które są najbardziej elastyczne. Pozwalają na spalanie kilku rodzajów paliwa – dwóch lub nawet więcej.