Dom drewniany – letniskowy czy może całoroczny

Artykuł / Domy w konstrukcji drewnianej

Z czym kojarzy nam się dom? Przede wszystkim z ciszą, spokojem, azylem, bezpieczeństwem etc. Niestety, większość budynków w dzisiejszych czasach jest do siebie podobnych – przypomina murowane bryły bez serca i duszy. A co jeśliby tak nieco urozmaicić miejsce, w którym mieszkamy i sprawić by niemal zawsze przypominało nam beztroski, wakacyjny klimat? Z dnia na dzień coraz modniejsze stają się domy stylizowane na domki letniskowe.

Pamiętajmy, iż domek letniskowy jest miejscem, w którym przebywamy sporadycznie, a dom mieszkalny musi być jednak przystosowany do całorocznej eksploatacji. Mając to na uwadze, projektując nasz nowy dom, powinniśmy zastosować odpowiednio duży metraż – tak by zmieściła się w nim cała rodzina. Jednym z ważniejszych elementów budownictwa wypoczynkowego jest rozbudowanie stref pośrednich, a więc salonu oraz kuchni. Sypialnia nie jest najważniejsza, bowiem spędzamy w niej niewielką ilość czasu. Warto by salon wychodził na piękny, zazieleniony taras, który bezpośrednio kojarzy nam się z dziką naturą. Dom letni charakteryzuje się brakiem solidnych ścian i dość ubogą izolacją. By ocieplić nieco jego wnętrze warto zainwestować w kominek. Nie zapomnijmy zastosować funkcjonalnego daszku w przypadku werandy bądź ganku oraz balkonów. Uchroni on nas od opadów w czasie chłodniejszych pór roku.

Dom stylizowany na letniskowy ma dużo wspólnego ze starymi wiejskimi chatami. Prosta bryła, ganek, dwuspadowy dach – im prostsza budowa tym mniejsze koszty poniesiemy. Jeżeli się postaramy możemy stworzyć dom stylizowany na dawną podmiejską rezydencje – przytulny, szykowny, modny, a jednocześnie idealny dla rodziny.