Domy murowane czy drewniane

Artykuł / Domy w konstrukcji drewnianej

Już od dłuższego czasu trwa zacięta wojna pomiędzy zwolennikami domów murowanych, a tymi preferującymi drewniane zacisze. Zarówno jedni i drudzy mają swoje, całkiem pokaźne, grono popleczników. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, co wybrać planując budowę przyszłego domu.

Niewątpliwie technologia murowana jest popularniejsza aniżeli ta drewniana, a także posiada bogatszą ofertę. Wersję drewnianą oczywiście również możemy dostosować do naszych preferencji, jednakże wymyśle kształty wiążą się z dużymi kosztami. W kwestii organizacji budowy prym wiedzie dom drewniany z racji dużo szybszego czasu działania. Niewątpliwie opcja murowana jest o wiele bardziej prostsza w wykończeniu. Można podać tutaj za przykład ogrzewanie. Masywne murowane ściany dostarczą nam o wiele więcej ciepła aniżeli drewno. Mimo, że w przypadku drewnianych domów musimy się nieco bardziej natrudzić, osiągamy dużo lepszy efekt wizualny. Atutem obydwu typów budownictwa jest dostępność materiałów budowlanych. Musimy jednak przyznać, że tych skierowanych pod wersje murowane jest o wiele więcej. Ważne jest również to, że obecnie liczba firm oferujących nam swoje usługi w zakresie budowy domów drewnianych gwałtownie zmalała.

Domy drewniane w porównaniu z tymi z betonowej płyty mają „duszę”. Oczywiście nie twierdzimy, że tych murowanych nie możemy zaaranżować stylowo i szykownie, aczkolwiek niezależnie od tego jak byśmy się starali oraz jakie dodatki byśmy kupili, nie dorównamy przytulnemu, ciepłemu i tradycyjnemu drewnianemu budownictwu.