Domy prefabrykowane w technologii szkieletu drewnianego – charakterystyka, zalety

Artykuł / Domy w konstrukcji drewnianej

Od kilku lat na naszym rynku budownictwa jednorodzinnego prym wiodą domy drewniane z prefabrykatów. Czemu technologia ta jest tak wyjątkowa? Pozwala, bowiem na budowę domu już w kilka tygodni. Dodatkowym atutem tej techniki jest energooszczędność. Poznajmy liczne zalety prefabrykatów.

Domy prefabrykatowe produkowane są w licznych już dzisiaj fabrykach ze specjalnego drewna suszonego komorowo. Przycięte elementy układane są zgodnie z góry ustalonym projektem wykonawczym, a następnie zbijane ze sobą. Powstała konstrukcja jest usztywniana za pomocą płyt MFP, którymi obija się obydwie strony drewnianego szkieletu. Przestrzeń, jaka widnieje między poszczególnymi słupkami zapełniana jest wełną mineralną. Role izolacji przejmuje styropian. W fabrykach montowane są także okna, parapety, a nawet rolety. Ściany działkowe, stropy, konstrukcja dachowa – wszystko wykonane jest z prefabrykatów. W konstrukcjach ścian montowane są instalacje elektryczne. Długość budowy takiego domu nie przekracza miesiąca.

Domy wykonane w tej technologii cechują się wyjątkową szczelnością. Grubość drewnianych płyt pozwala nam na dowolną aranżacje powstałego wnętrza, łącznie z podwieszeniem ciężkich elementów. Zarówno akustyka jak i trwałość niczym nie odbiega od domów budowanych tradycyjną technologią. Odpowiednio wzmocniony dach przetrzyma zarówno silne wichury jak i duże obciążenie śniegiem.

Nie da się ukryć, że dużą zaletą tego typu domów jest ich cena. Lekka konstrukcja całego obiektu ogranicza wielkość fundamentów, a co za tym idzie koszt całościowy. Większość firm udziela aż kilkudziesięciu lat gwarancji na domy wykonane z półfabrykatów z w technologii szkieletu drewnianego.