Dywany do każdego wnętrza

Artykuł / Porady

Odpowiednio dobrany dywan nie tylko będzie stylową dekoracją, ale również ociepli wnętrze każdego pokoju. Rynek pełen jest luksusowych produktów na miarę XXI wieku. Już dziś możemy pożegnać się z orientem rodem z PRL-u i zainwestować w dobry jakościowo dywan.
Mówi się, że dywany ze sztucznego włókna są gorsze jakościowo. Nic bardziej mylnego. Produkty wykonane z polipropylenu są nieprzyjemne w dotyku, aczkolwiek odporne na ścieranie, wilgoć i utratę koloru. Opcja ta sprawdzi się w przypadku alergików. Ulepszony polipropylen przypomina wyglądem wełnę. Dywany poliamidowe są łatwe w czyszczeniu, nie przyciągają moli, a także posiadają szeroką paletę barw. Wśród nich możemy wyróżnić dywany akrylowe: miękkie, ze świetnymi właściwościami izolacyjnymi, odporne na pleśń i bakterie. Dywany poliestrowe wyglądają naturalnie, a ponadto są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Dywany wiskozowe posiadają wszystkie powyższe cechy, a ponadto są odporne na kurz i brud.
Dywany z włókien naturalnych są o wiele bardzie przytulne, aczkolwiek nie nadają się dla alergików. Najpopularniejsza do tej pory jest wełna: miękka, odporna na zabrudzenia, aczkolwiek nie nadaje się do wilgotnych pomieszczeń. Bawełna jest cienka, nie traci kolorów, aczkolwiek szybko się mechaci. Najszlachetniejszym materiałem jest jedwab, aczkolwiek jego cena pozostawia wiele do życzenia.
Zanim zakupimy dywan warto zapoznać się z jego gęstością, wagą, sposobem tkania i wykończeniem runa. Wszystkie te parametry świadczą, o jakości produktu. W gruncie rzeczy bardzo dużo możemy wyczytać z metki.