Jak ocieplić dom szkieletowy

Artykuł / Domy w konstrukcji drewnianej

Istnieją trzy możliwości ocieplenia domu w konstrukcji szkieletowej: wełną mineralną, styropianem oraz celulozą. Wybór odpowiedniego materiału zależny jest od sposobu montażu ocieplenia. Izolacja, jaką wykonamy może dotyczyć przestrzeni pomiędzy konstrukcją bądź dotyczyć metody lekko-mokrej.
Ocieplenie domu drewnianego o konstrukcji szkieletowej jest niezbędne z racji tego, że budynki takie szybko tracą ciepło, a także we wzmożonym tempie się nagrzewają. Straty ciepła wiążą się ze znacznymi wydatkami, zwłaszcza w okresie zimowym. Odpowiednia izolacja ścian pozwoli nam zniwelować straty aż o 40%.
Najpowszechniejszym sposobem izolacji ścian jest wypełnienie wolnej przestrzeni pomiędzy konstrukcją, materiałami izolacyjnymi. Opcja ta nie jest zbyt skuteczna gdyż powoduje tworzenie się mostków termicznych.
Znacznie skuteczniejszą metodą jest wypełnianie wolnej przestrzeni pomiędzy konstrukcją oraz konstrukcją, a okładziną. Możemy zamocować ją bezpośrednio na ruszcie bądź do płyt OSB przymocowanych do ściany. W przypadku izolacji na ruszcie wykończeniem preferowanym jest siding, a izolacji montowanej do płyty OSB – tynk.
Wełna mineralna zapewnia dobrą izolacyjność akustyczną oraz termiczną. Jej zaletą jest łatwe dostosowywanie się do miejsca montażu. Jej właściwości są o klasę lepsze niż w przypadku styropianu. Dwie warstwy nakładanej izolacji bądź izolacji z celulozy pozwolą uniknąć mostków termicznych. Wełna mineralna nie jest jednak polecana osobom cierpiącym na alergię z racji swoich właściwości pylących.