Jak samodzielnie zamontować drzwi wewnętrzne

Artykuł / Drzwi do domu

Wielu z nas potrafi samodzielnie zająć się prostymi naprawami w mieszkaniu. Wynika to oczywiście z konieczności i ograniczonych środków finansowych. Zdarzają się jednak wyzwania, do których nie jesteśmy przygotowani – takie jak np. montaż drzwi wewnętrznych, jednak i tego możemy dokonać samodzielnie. Oto instrukcja postępowania, która ułatwi całe zadanie.

1. Wstawienie ościeżnicy – ościeże zwilżyć wodą (pianka montażowa będzie miała lepszą przyczepność), w taki otwór wkładamy ościeżnicę, z zastosowaniem poziomicy sprawdzamy ustawienie elementu, gdy osiągniemy odpowiednią pozycję blokujemy ościeżnicę klinami, na koniec sprawdzamy czy osiągnęliśmy kąty proste.

2. Mocowanie kołków rozporowych – jeden otwór należy nawiercić 20 cm od podłogi, zaś drugi w tej samej odległości od rygla ościeżnicy, przez otwory nawiercamy je również w ścianie, po czym wbijamy w nie kołki rozporowe do momentu gdy odczujemy lekki opór.

3. Zawieszanie drzwi – wieszamy drzwi i upewniamy się, że wszystko dobrze działa, aby wprowadzić poprawki zmieniamy położenie klinów. Gdy wszystko funkcjonuje jak należy zdejmujemy skrzydło. Stojaki oklejamy taśmą malarską, po czym umieszczamy drewniane rozpórki w świetle ościeżnicy. Szczeliny pomiędzy ścianą a ościeżnicą wypełniamy pianką montażową, po jej stwardnieniu usuwamy nadmiar za pomocą noża. Wyjmujemy kliny i pozostałe po nich otwory wypełniamy pianką. Na koniec na gotowej ościeżnicy wieszamy skrzydło drzwiowe.