Jak urządzić piwnicę

Artykuł / Porady

Odpowiednio zaaranżowana piwnica staje się pomieszczeniem niezwykle funkcjonalnym. Zanim weźmiemy się do jej projektowania niezbędne jest ustalenie sobie celu, a więc przeznaczenia naszej piwnicy.
Piwnica posiada wiele przydatnych funkcji zarówno w domu jak i w bloku. Pomieszczenie te jest doceniane niemal przez wszystkich. Piwnica może być nie tylko spiżarnią, ale również pralnią i suszarnią, piwniczką na wina i alkohole, warsztatem, przydomowym składzikiem na rzadziej używany sprzęt ogrodowy bądź sportowy etc. W gruncie rzeczy pomieszczenie te, to nic innego jak poszerzenie metrażu naszego domu bądź mieszkania.
Zanim weźmiemy się za aranżację piwnicy niezbędne jest ustalenie jej przeznaczenia. Inaczej urządzimy miejsce, które docelowo ma zostać pralnią, a inaczej skrytką na przetwory. Jeżeli chcemy by w naszej piwnicy stałą pralka musimy mieć na uwadze wentylację. Opcja ta jest niezbędna również w przypadku domowej siłowni. Bardzo ważne są ściany. Jeżeli nasze pomieszczenie jest ceglane, warto zostawić i podtrzymać jego naturalny wygląd. Nie ma nic piękniejszego jak ceglana piwniczka na wino. W innych przypadkach nasze ściany możemy wygładzić oraz pomalować. Regał z półkami, stół, blat roboczy – zależnie od przeznaczenia powinniśmy zakupić niezbędny sprzęt. Na regałach możemy ustawić słoiki ze śrubkami, narzędzia, klucze, przetwory, pojemniki do przechowywania, ozdoby choinkowe, akcesoria sportowe etc.
Jeżeli nasza piwnica nie posiada naturalnego oświetlenia w postaci okien musimy pomyśleć o odpowiednich światłach. Jeżeli nas stać i mamy trochę więcej wolnego czasu możemy wykuć w ścianach otwory i wstawić dodatkowe okna. Nie zapominajmy o kilku dodatkowych gniazdach elektrycznych, instalacji wodnej oraz kanalizacyjnej.
Podłoga w piwnicy nie musi być luksusowa – możemy pokusić się o najtańszy model. Wybieramy ją zależnie od przeznaczenia naszego pomieszczenia. Pamiętajmy, że każda piwnica powinna być sucha. Panująca w niej wilgoć może zepsuć nasz sprzęt, narzędzia czy przetwory. Izolacja przeciwwodna oraz osuszanie murów to zabiegi niezbędne.