Kanalizacja zewnętrzna w domu – przyłączenie do sieci i studzienki betonowej

Artykuł / Porady

Budujesz swój wymarzony dom? Zanim zakończysz prace, pomyśl o sposobie odprowadzania ścieków. Kanalizacja zewnętrzna w przypadku własnych „czterech ścian” jest niezbędna. Podpowiadamy jak wykonać przyłącze kanalizacyjne raz jak podłączyć się do istniejącej studzienki betonowej.
Kanalizacja zewnętrzna – przyłączenie do sieci kanalizacyjnej. W tym przypadku przyłączenie jest bardzo łatwe, odbywa się ono na podstawie specjalnych technicznych warunków, wydanych przez eksploatatorów sieci kanalizacyjnych. W warunkach tych zawarte jest miejsce i rzędna wykonania podłączenia. Proces ten może polegać na włączeniu do istniejącej studzienki bądź bezpośrednio do istniejącego kolektora kanalizacyjnego. W przypadku tej drugiej opcji najlepiej posłużyć się rurami i kształtkami kanalizacji zewnętrznej z PCV o połączeniach kielichowych z uszczelką. Tam gdzie mamy połączenie kanalizacji wewnętrznej z zewnętrzną stosujemy kształtki kielichowe, kolana, redukcje, trójniki etc. wszystkie przejścia przez fundamenty oraz ściany nośne zabezpieczamy tulejami ochronnymi. Na pionach z rynien niezbędne są czyszczaki.
Kanalizacja zewnętrza – podłączenie do istniejącej studzienki betonowej. Włączenie do istniejącej studzienki nie powinno przysporzyć nam problemów, jeżeli zawiera one króćce dla przyłączy. W tym przypadku wystarczy odkopać przygotowany punkt i zastąpić korek kanalizacyjny przez koniec rury, a drugi koniec układanych przez nas rur przyłączyć do instalacji kanalizacji wewnętrznej. Gorzej jest, gdy kanalizacja zewnętrzna wymaga podłączenia trzonów studzienki betonowej bez króćców przyłączeniowych. Sytuacja ta wymaga użycia ciężkiego sprzętu – bez kucia i cięcia piłami diamentowymi się nie obędzie. W tym wypadku lepiej poprosić o pomoc odpowiednią firmę.