Kilka słów na temat kominka

Artykuł / Ogrzewanie do domu

Kominek pełni funkcje estetyczne i dekoracyjne, ale może to być także efektywne źródło ciepła, co pozwoli nam na połączenie dwóch równoległych funkcji.
Centralne ogrzewanie pochłaniające ogromne ilości paliw ciekłych czy gazowych to źródło potężnych nakładów finansowych, które potrafią zrujnować niejeden budżet domowy. Palenie w kominku stosunkowo tanim drewnem pozwoli na zaoszczędzenie kilku złotych. Aby nim ogrzewać musi on posiadać zamykany wkład. Jeżeli docelowo chcemy ogrzewać inne pomieszczenia w domu, będzie to wymagać od nas skonstruowania specjalistycznej instalacji do przesyłania ciepła.
Każdy kominek musi posiadać układ odprowadzania dymu oraz doprowadzania powietrza (tlen jest nieodłączną częścią procesu spalania). Za odprowadzanie dymu odpowiada ciąg, który tworzy się w przewodzie wylotowym. Najlepiej, jeśli instalacja zapewni nam optymalne podciśnienie na poziomie 10-12 Pa.
Podczas palenia w kominku musimy pamiętać o jakości spalanego drewna. Każde paliwo, także drzewo, posiada swoją kaloryczność (wartość opałową), od której zależy ilość otrzymanego ciepła z określonej ilości paliwa.