Konstrukcje ścian zewnętrznych – jakie wymogi

Artykuł / Domy w konstrukcji drewnianej

Każda składowa konstrukcji drewnianego, lekkiego domu drewnianego posiada sprecyzowane osobne techniczno-montażowe wymagania. Tak samo jest w przypadku konstrukcji ścian zewnętrznych.

Jako, że każda ściana zewnętrzna stanowi przegrodę oddzielającą otoczenie od wnętrza musi spełniać szereg wymagań dotyczących izolacyjności termicznej oraz akustycznej, a także być odporna na działanie wilgoci. Co więcej ściany służą utrzymaniu wszelkiego obciążania ze stropów i dachu na fundamenty, co oznacza, że musi spełniać wymagania również dotyczące tego typu obciążeń.

Wymogi konstrukcji ścian podzielone są na trzy części: statyka budynku, izolacyjność cieplna, izolacyjność akustyczna. Ściany zewnętrzne każdego budynku mogą zostać wniesione w dwóch rodzajach konstrukcji: platformowej bądź balonowej. Konstrukcja platformowa polega na wnoszeniu każdego kolejnego elementu w pionie: strop nad piwnicą->ściany parteru->strop nad parterem->ściany piętra etc. w kolejności zakończenia poszczególnych etapów budowy. Konstrukcja balonowa polega na wzniesieniu w początkowej fazie ścian zewnętrznych od parteru po piętro, a następnie montażu stropu nad parterem. Forma ta jest najczęściej używana podczas wznoszenia domów parterowych z poddaszem użytkowym ze ścianką kolankową.

Ściana zewnętrzna składa się z: poziomej podwaliny, pionowych słupków i podwójnego oczepu górnego. Elementy konstrukcyjne powinny wynosić 28 x 140 mm. Szerokość zależna jest od izolacji cieplnej, osiowy rozstaw słupków podyktowany jest wielkością obciążeń. W konstrukcji ściany zewnętrznej mogą znajdować się otwory na drzwi zewnętrzne oraz okienne.

Konstrukcja ściany powinna być pionowa. Pomiar pionu dokonujemy za pomocą łaty o długości 2 m, lub laserowym urządzeniem z dokładnością do 1mm. Stosowana podwalina powinna być zaimpregnowana ciśnieniowo, a także uszczelniona. Dopuszcza się nawis konstrukcji ściany do 1/3 ściany zewnętrznej w stosunku do linii fundamentowej bądź niżej położonego stropu. Narożniki muszą być wzmocnione dodatkowymi słupkami.