Opłacalność pompy ciepła

Artykuł / Ogrzewanie do domu

Pompa ciepła jest maszyną cieplną, która wbrew naturze wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru z temperaturą wyższą. Nazwa wzięła się od pompy hydraulicznej, która analogicznie wbrew podstawowym prawom fizyki wymusza przepływ cieczy z niżej położonego zbiornika do zbiornika położonego wyżej. Innymi słowy, pompa ciepła wykorzystuje ciepło gruntu, powietrza czy wody do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Jest ona uważana za odnawialne źródło energii, ponieważ używając 1 kWh energii elektrycznej, potrafi dostarczyć 4 kWh energii cieplnej. Z tego też względu, jest ona tania w eksploatacji, ale czy jest opłacalna?
Nie zawsze, ponieważ obok niskich kosztów użycia, jej instalacja jest sporą inwestycją na poziomie co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z pewnością, może to być bardziej opłacalne rozwiązanie aniżeli ogrzewanie elektryczne, którego koszty są wysokie. Podobnie
w przypadku ogrzewania gazowego. Mała jest szansa, że inwestycja w pompę ciepła będzie lepsza z ekonomicznego punktu widzenia niż ogrzewanie drewnem czy węglem. Jednak każdy przypadek powinien być rozpatrzony indywidualnie.