Sposób nakładania farby elewacyjnej

Artykuł / Elewacje domów

Wydawałoby się może, że malowanie ścian zewnętrznych farba elewacyjną nie jest skomplikowaną sztuką. Jednak przy zachowaniu podstawowych zasad, można uzyskać o wiele lepszy efekt i przede wszystkim bardziej trwały, niż w przypadku artystycznego chaosu.
Zanim farba będzie nakładana na ścianę, należy dokładnie ją wymieszać. Wtedy uniknie się nieestetycznych grudek. Farbę nakłada się od samego szczytu budynku, schodząc pasami coraz niżej. Do malowania farbami elewacyjnymi najlepiej nadaje się wałek, którym wykonuje się najpierw ruchy od góry do dołu i znowu do góry, a następnie z lewej do prawej, do lewej i prawej. A na końcu wyłącznie od góry do dołu. Po każdym pomalowanym pasie o szerokości około metra, należy ponownie zamoczyć wałek w farbie.
Nie powinno się kończyć malowania, zanim cała ściana nie zostanie dokładnie pomalowana. Tylko w ten sposób nie będzie widocznych zakładek położenia dwóch warstw farby. Bardzo pomocne do malowania wysokich budynków okazują się wałki rozkładane teleskopowo.