Świetlisty dom

Artykuł / Inspiracje

Pewna projektantka – Christi Azevedo – postanowiła stworzyć coś wyjątkowego, dokonując renowacji domku z lat siedemdziesiątych. Jej celem było stworzenie rezydencji bardziej otwartej, o znacznie zwiększonej przestrzeni, a dodatkowo tak skonstruowanej by jak najwięcej światła dziennego oraz światła gwiazd wpadało do domu. Po dokonaniu drobnych przeróbek dom ten nie wyglądał już jak typowy przykład budownictwa z lat siedemdziesiątych. Christi całkowicie zmieniła jego wygląd i styl.
Duże okna i podniesiony sufit to nie jedyne rzeczy, które architekt postanowiła zmienić. W gruncie rzeczy skupiła się na wnętrzu tak, aby całość wręcz przyciągała do siebie świetliste promienie. Wszystkie pomieszczenia zostały urządzone przy użycie jak największej ilości materiałów naturalnych. W kuchni widzimy marmurowe blaty, stalową wyspę oraz drewniane dodatki. Również szafy w salonie utrzymane są w podobnej konwencji – matowe szkło idealnie komponuje się z całością, a dodatkowe zastosowanie tego materiału w podłodze pozwala nam zobaczyć winiarnie w niższej kondygnacji budynku. Tuż pod podwieszonym suficie znajduje się jadalnia. Klatka schodowa posiada szklany panel zastępujący nam balustrady. Dzięki temu pomieszczenie jest niemal zawsze maksymalnie oświetlone. Winiarnia, która znajduje się w dolnej kondygnacji, mimo że nie ma okien jest doskonale oświetlona dzięki przeszklonemu sufitowi.
Dom ewidentnie nie przypomina typowego amerykańskiego budynku z wczesnych lat siedemdziesiątych. Duża ilość światła niewątpliwie sprawia, że czujemy się rześko i pogodnie niemal przez cały rok. Ciekawe jednak jak reagują mieszkańcy domu podczas letnich upałów.