System inteligentnego domu dla każdego

Artykuł / Porady

Chętnie otaczamy się technologicznymi nowinkami takimi jak:  smartfony, komputery czy odtwarzacze mp3. Zwykle służą one rozrywce. Jednak ułatwiające życie gadżety warto włączyć także do wyposażenia mieszkania. Takie rozwiązania coraz częściej pojawiają się w  naszych domach, bo pozwalają oszczędzić cenny czas i pieniądze. I nie jest prawdą , że super nowoczesne technologie są jedynie wymysłem producentów filmów w Hollywood. Zaawansowana technika wkracza w nasze progi i tylko od nas zależy, kiedy zadomowi się u nas na stałe.

      Inteligentny budynek to określenie wysoko zaawansowanego technicznie obiektu. Inteligentny budynek posiada system czujników i detektorów oraz jeden, zintegrowany system zarządzania wszystkimi znajdującymi się w budynku instalacjami. Dzięki informacjom pochodzącym z różnych elementów systemu, budynek może reagować na zmiany środowiska wewnątrz i na zewnątrz, co prowadzi do maksymalizacji funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa, minimalizacji kosztów eksploatacji i modernizacji oraz ograniczenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń. System inteligentnego budynku nie powinien wpływać negatywnie na ludzi znajdujących się w jego środowisku. 

Systemem mającym zastosowanie w inteligentnych budynkach jest system FIBARO, stworzony w Polsce, przez Polaków i dla Polaków.  Produkowany jest w fabryce pod Poznaniem i wg danych z 2011r., jest najtańszy na rynku.

Umożliwia bezinwazyjną instalację. Już  nie ma potrzeby kłaść setek metrów czy kilometrów kabli.  Zminiaturyzowane moduły instaluje się w dowolnej puszce podtynkowej za włącznik np: światła, rolety, itd. Jako jedyny na rynku, w instalacjach bez przewodu neutralnego (starego typu) potrafi sterować oświetleniem typu LED, czy świetlówkami.

Nie „łączy” się trwale z infrastrukturą. Robisz remont mieszkania, burzysz ściany i zmieniasz koncepcje, nie przejmuj się, wyjmij moduł ze ściany i zainstaluj w nowym położeniu. Dzięki sieci mesh, nowy moduł odświeży swoje położenie i będzie dalej współpracował z pozostałymi elementami systemu.

System FIBARO sam sprawdza i monitoruje stan poszczególnych urządzeń, a w razie potrzeby informuje  wystąpieniu zdarzenia. Jako jedyny na rynku zna dokładne położenie otwarcia rolety, markizy, itp. Automatycznie się uaktualnia. Sam robi kopie zapasowe ustawień na zewnętrzne serwery. Elementy zasilane bateryjnie ze sporym wyprzedzeniem zaczną przypominać się o wymianie baterii. Gdy wyjedziesz na urlop i zapomnisz wyłączyć ogrzewanie, FIBARO wyśle wiadomość z pytaniem, czy ma to zrobić za Ciebie.

Daje pełną swobodę sterowania i komunikacji, współpracuje bowiem z większością telefonów komórkowych, dostępnych na rynku.

FIBARO zapewnia dostęp do szerokiej bazy danych usługodawców, co umożliwia natychmiastowe reakcje przy jakiejkolwiek awarii zaistniałej w domu.

Czy w naszym kraju można zobaczyć jak funkcjonuje system FIBARO? Oczywiście. Twórcy  I MY HOME, zainspirowani skandynawską stylistyką, postanowili wykorzystać właśnie system FIBARO, przy projektowaniu własnych obiektów.